VÚJ Libavá, výcvik střelby
  • 23.9.2021
  • kpt. Mgr. Jan Pilař

Ve středu 15. září odstartovalo celorepublikové cvičení aktivní zálohy teritoriálních sil Hradba 2021, do kterého se zapojilo více než 1000 příslušníků aktivní zálohy krajských vojenských velitelství a na 300 profesionálních vojáků z útvarů Armády České republiky.

Cvičení trvalo do 22. září a probíhalo pod velením Velitelství teritoria Tábor ve vojenských újezdech Hradiště, Libavá, Boletice, Březina, dále v prostorách 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec - Vícenice a ve schválených prostorách civilního sektoru.

V letošním roce se konalo cvičení Hradba již potřetí. Poprvé proběhlo v roce 2016, a jednalo se o nejdelší výcvik v historii aktivní zálohy Armády České republiky. Před dvěma lety se jednalo početně o největší cvičení, protože bylo povoláno na 1400 příslušníků aktivní zálohy ze 14 pěších rot krajských vojenských velitelství a strážní roty AZ vzdušných sil.

Hlavním úkolem pěší roty Aktivní zálohy při Krajském vojenském velitelství Hradec Králové bylo střežení stanoveného objektu kritické infrastruktury na teritoriu Královéhradeckého kraje.

Řídící štáb, tvořený vojáky z povolání, pod vedením plukovníka Tomáše Raka, především prověřoval úroveň sladěnosti zmíněné jednotky při nasazení a plnění operačního úkolu. Nechybělo ani procvičování střelecké, taktické, zdravotnické přípravy a ochrany proti zbraním hromadného ničení. Do cvičení Hradba 2021 se zapojilo 67 vojáků a vojákyň v aktivní záloze naší pěší roty a 19 vojáků z povolání Krajského vojenského velitelství Hradec Králové.

Naši příslušníci aktivní zálohy mají v civilním životě různá bydliště a různá povolání. Spojuje je společná dobrovolná služba a morální povinnost zapojit se do obrany státu. Někteří z nich se s námi podělili o své začátky v aktivní záloze.

Ostřílený záložník rotmistr Jiří Kadečka slouží již 15 let. „Přišel jsem z civilu, kde pracuji v bezpečnostní logistice jako dispečer. Jako voják základní vojenské služby jsem sloužil jeden rok u 4. průzkumného praporu rychlého nasazení v Pardubicích. K vojenství a historii mne přivedl dědeček, který za mobilizace v roce 1938 sloužil v Jaroměři a za války působil v odboji, tak jsem ani nepřemýšlel, že bych neměl pokračovat. A hlavně jsem chtěl cvičit.“   

Dalším příslušníkem naší pěší roty, na kterého je spolehnutí, je rotmistr David Havlíček.

„V civilním životě pracuji ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. V jednotce působím ve funkci mladšího záchranáře. Hradbu 2021 vnímám jako příležitost ke zlepšení svých vojenských dovedností a jsem přesvědčen, že vstup do aktivní zálohy byla ta správná volba.“

V rámci tohoto cvičení má i praktický zážitek, kdy společně s pěti kolegy uplatnil své zdravotnické znalosti a dovednosti při řešení ošetření účastníků dopravní nehody dne 15. 9. 2021 kolem 09,00 hodin, kdy došlo ke srážce trolejbusu MHD s nákladním automobilem. Na místě byli tři zranění. Poskytl první pomoc a předal zraněné záchranné službě.

Se svými zážitky ze cvičení Hradba 2021 se s námi podělil také velitel 1. družstva 2. čety četař Lubomír Kalivoda.

„Procházím si cvičením Hradba již potřetí. Jsem rád, že si mohu vyzkoušet svoji připravenost k obraně státu, ale i zopakovat bojové a zdravotnické dovednosti. Cvičení na nás klade vysoké nároky v oblasti taktiky a ostrých střeleb a plnění operačního úkolu. Pozitivně hodnotím počasí a kolektiv. Výcvik nás posunul o další krok dál v naší přípravě.“

Nová členka pěší roty svobodnice Anna-Marie Minxová, která studuje Masarykovu univerzitu v Brně obor Vizuální tvorba.

 „Chválím si dobrou integraci s kolektivem, střelbu ze samopalu. Ráda bych nahlédla do bojového umění MUSADO a pomáhala v krizových situacích, to jsou důvody, proč jsem se přidala k hradecké jednotce.“

Závěrem rozhovor s kapitánem Pavlem Kuthanem velitelem pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Hradec Králové.

Pane kapitáne, co podle Vás obnáší cvičení Hradba 2021 pro vojáky pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Hradec Králové?

Cvičení má dvě roviny. První rovinou je to, že jednotka měla možnost cvičit tématiku, která je jejím hlavním úkolem – ochrana a obrana objektů kritické infrastruktury – OKI. Druhou rovinou je, že po roce a půl se jedná o první cvičení po COVID 19.

Jak vnímají cvičení Hradba 2021 vojáci hradecké pěší roty?

Pozitivně. Těší je nově vydané přilby a možnost opět společně cvičit.

Shrňte, čím si museli vojáci této teritoriální jednotky projít při tomto cvičení?

Bez možnosti delšího stmelení šli rovnou do výcviku v taktické, střelecké, spojovací, zdravotní přípravě a OPZHN. V sobotu pak záložníky čekaly ostré střelby z ručních zbraní jako je pistole vz. 82, útočná puška vz. 58, kulomet UKL-59 a pancéřovka RPG-7.

V pondělí následoval samotný operační úkol v civilním sektoru v Hradci Králové. Cílem cvičení bylo připravit záložníky na plnění operačního úkolu při operačním nasazení a prověřit je při střežení objektů kritické infrastruktury. Vojáci procvičili vybudování místa velení a činnost na kontrolním propouštěcím místě, které je vstupním místem do chráněného objektu. Důraz byl kladen na reálnou ochranu a střežení svěřeného objektu, střežení a následné opuštění objektu kritické infrastruktury.

Jak hodnotíte výsledky Vaší jednotky ve vztahu k cíli cvičení?

Cíle cvičení byly splněny. Na zjištěných nedostatcích budeme dále pracovat.

 Přispěje toto cvičení ke  zlepšení vnímání aktivní zálohy na veřejnosti?

Náhled veřejnosti se na aktivní zálohy v posledních letech měnil. Myslím si, že aktuální pohled je veskrze pozitivní. Již méně pozitivní je pohled ze strany zaměstnavatelů, ale jak všichni doufáme i to se snad v brzké době zlepší.

Fotogalerie