Operace Barium

Paradesantní skupina, zleva četař aspirant Josef Žižka, nadporučík Josef Šandera, četař Tomáš Býček
  • 1.4.2022
  • kpt. Mgr. Jan Pilař

Dne 1. dubna 2022 si příslušníci Krajského vojenského velitelství Hradec Králové připomněli 78. výročí událostí, ke kterým došlo 3. dubna 1944. Položením květiny k pamětní desce, uctili památku členů paradesantní skupiny Barium ve Vysoké nad Labem.

Výsadek Barium patřil za války k těm nejúspěšnějším. V okupované vlasti plnil zpravodajské úkoly.

Do Baria bylo zapojeno na tři stovky osob, z nichž několik desítek bylo popraveno, a jiní se dostali do koncentračních táborů; první vlna zatýkání proběhla v říjnu 1944 nejprve na Královéhradecku, odkud se rozšířila do dalších oblastí - jen do konce roku 1944 bylo zatčeno a uvězněno 180 lidí.

Paradesantní skupina Barium, tvořená třemi statečnými a odhodlanými muži, velitelem nadporučíkem Josefem Šanderou (krycím jménem Velký Josef, původem z Náměště nad Oslavou), radistou četařem aspirantem Josefem Žižkou (Malý Josef, rodák z Vejprnic u Plzně) a šifrantem četařem Tomášem Býčkem (krycím jménem Tomáš, pocházející z Holkovic, místní části Chanovic na Strakonicku), seskočila v noci ze 3. na 4. dubna 1944, z britského letadla Handley Halifax, u Vysoké nad Labem.

Po seskoku plnili příslušníci desantu zpravodajské, koordinační, sabotážní a organizační úkoly na Královéhradecku, Holicku, Rychnovsku a Žambersku. Jejich hlavním úkolem bylo navázat spolupráci s domácím odbojem, udržovat rádiové spojení s londýnskou centrálou a organizovat tajnou odbojovou armádu, která by zahájila otevřený boj proti okupantům při předpokládaném povstání.

Zradou Gustava Žida a dříve zatčených parašutistů Vítězslava Lepaříka a Adolfa Horáka došlo 16. ledna 1945 k tragédii v osadě Polsko u Žamberka, kde se fašistům podařilo zajistit obě kompletní vysílačky a zpravodajský materiál. Velitel Josef Šandera se při obléhání raději střelil do hlavy, a byť byl rychle operován v královéhradecké nemocnici a probral se z bezvědomí, nic neprozradil a nedlouho na to na následky zranění zemřel. Josef Žižka spáchal sebevraždu v cele na Pankráci. Zatčení unikl jen Tomáš Býček, protože byl v kritickou dobu na Semilsku a Turnovsku, kde vytvořil odbojovou skupinu, a v okolí Tanvaldu se v březnu 1945 připojil k partyzánům.

Fotogalerie