- 25.7.2024
Ve středu 17. 7. 2024 náš tým spolu s kolegy AZ pěší roty KVV dostál svému slibu a zavítal na letní dětský tábor v Kamenci. U brány nás zastavila táborová hlídka, která si naši osádku nejprve změřila přísným pohledem a následně nás nasměrovala na právě probíhající ranní nástup, kde se všichni táborníci, oděni do přírodních barev, právě řadili s téměř vojenskou přesností. Po zhlédnutí této podívané nám bylo jasné, že Branný den v Kamenci proběhne v té pravé vojenské atmosféře!
Se zvukem píšťalky ohlašující zahájení denních aktivit se první skupinka táborníků přesunula na naše stanoviště zaměřené na vojenskou historii předválečného Československa a historii vývoje výbavy vojáka od první republiky až po současnost. Na toto stanoviště tematicky navázalo prezentační stanoviště s vojenskými zbraněmi různých ráží, typů i konstrukcí. Táborníci se tak prostřednictvím výkladu (a divácky velmi atraktivní rozborky a sborky) dozvěděli, jak funguje a vypadá brokovnice, kulomet nebo útočná puška.
Další kroky dětí již směřovaly k sanitce, kde si s kvalifikovanými zdravotníky táborníci připomněli postup poskytování první pomoci a vyzkoušeli si provádění resuscitace na připravených trenažérech. V zájmu zachování vojenského rázu se následně děti seznámily i se specifiky poskytování zdravotnické pomoci vojákům na bojišti.
Na dalších dvou stanovištích na děti čekaly už fyzicky náročnější výzvy – trénink sebeobrany a překážková dráha. Po vydatné rozcvičce se malí bojovníci pod dohledem instruktora nejprve seznámili s praktickými technikami sebeobrany a ty následně procvičovali až do chvíle, kdy se opět ozval signál ohlašující střídání na stanovištích. S přesunem na naši překážkovou dráhu přišlo i zjištění, že dráha bojovníka není totožná s táborovými „překážkovkami“, které jsou v Kamenci na denním programu. Naši dráhu musí závodníci absolvovat v ochranné kevlarové přilbě a taktické vestě! Nezvyklou překážkou na dráze bylo pro mnohé i vozidlo TATRA T 815/7, které museli podlézt – a to i s cvičnou (nefunkční) desetikilovou protitankovou minou! Po odložení miny následovalo „překonání zamořeného prostoru“, kde děti zjistily, že se jim zorné pole pod vlivem nasazené protiplynové masky značně zúžilo, a tak nebylo překonání kladin zavěšených na řetězech, ani lana nataženého přes řeku tak snadné jako obvykle. „Sladkou “ tečku na dráze bojovníka představoval batoh naplněn třemi cvičnými střelami do RPG, s nímž každý závodník nastoupil do závěrečného sprintu.
Po ukončení činností na jednotlivých stanovištích, jsme se dozvěděli, že tým POKOSáků nebyl sám, kdo se na naše setkání v Kamenci poctivě připravoval. Účastníci tábora si pro nás totiž připravili překvapení! Během nástupu k ukončení Branného dne došlo k „napadení“ tábora. Děti okamžitě reagovaly na vzniklou situaci a na první pohled bylo patrné, že mají obranu tábora precizně připravenou a nadrilovanou. Dokonce ani v situaci, kdy oddíl neměl z důvodu rozehry vedoucího, který by činnost řídil, tým nezaváhal a celý tábor fungoval jako precizně seřízený stroj. Všichni „nepřátelé“ byli během krátké chvíle zajati. Obraně tábora tedy nelze nic vytknout a o nasazení a činnosti všech účastníků lze mluvit pouze v superlativech.
Na závěr nezbývá než konstatovat, že Kamenec dostál své „vojenské“ pověsti a stále udržuje vysoký standard po všech stránkách.