Úvodní stránka > Aktuality > Pěší rota aktivní zálohy KVV Hradec Králové změnila velitele

Pěší rota aktivní zálohy KVV Hradec Králové změnila velitele

Protože je současná koncepce ozbrojených sil České republiky založena na principu nejmenší možné velikosti armády, která je schopna plnit stanovené úkoly, představuje aktivní záloha praktický způsob, jakým si Armáda České republiky může zajistit rezervy použitelné v případě potřeby. To byl hlavní důvod pro zavedení stávajícího systému pěších rot v armádě České republiky.

V roce 2004 vznikla i pěší rota aktivní zálohy při Krajském vojenském velitelství Hradec Králové a velení asi 60 příslušníkům bylo svěřeno do rukou nadporučíka Vladimíra Hubky. Následující rok přešlo na kapitána Mgr. Bohumila Gaždu, který na této pozici strávil čtyři roky. Od 1. května 2009 byl ustanoven na funkci kapitán Michal Heldenburg, který velel pěší rotě ještě o rok déle a i přesto, že byl na pozici vystřídán, na rotu nezanevřel, a je stále velmi aktivní, byť už jenom jako příslušník velitelského sboru. Co do délky velení, je na tom stejně i nástupce kapitána Heldenburga kapitán Martin Konečný, který ač v evidenci Krajského vojenského velitelství v Pardubicích, dal přednost působení v té době už výborně stmelené partě vojáků v Hradci Králové. Pod jeho vedením se nepochybně zkvalitnila vojenská odborná příprava příslušníků pěší roty, protože kapitán Konečný mohl uplatnit své zkušenosti vojáka v činné službě. I přesto, že je stále velmi výraznou a akceptovanou osobností roty, po vlastním zvážení se rozhodl předat velitelskou štafetu dál.

15. června 2018 se celá pěší rota shromáždila v prostorech pevnosti Hanička u Rokytnice v Orlických horách, kde byl při slavnostním nástupu za přítomnosti veřejnosti, ředitele Krajského vojenského velitelství Hradec Králové, starosty města Rokytnice v Orlických horách a ředitele muzea pevnosti Hanička symbolicky předán prapor roty do rukou nového velitele nadporučíka Pavla Kuthana. Ustanovený velitel bude mít dostatek prostoru, aby si následující vojenská cvičené zorganizoval podle svých představ, a tím ujistil všechny příslušníky pěší roty, že si svůj post právem zaslouží. Proto mu přejme hodně sil a úspěchů.

Fotogalerie

Nahoru